Σύντομο Βιογραφικό

Ο Ευθύμιος Φωτόπουλος, γιος του Θεόδωρου και της Ιωάννας, γεννήθηκε στα Γρεβενά στις 29 Ιανουαρίου 1959. Από το 1983 είναι μόνιμος κάτοικος Ανατολικού Θεσσαλονίκης.

Σπούδασε στην Παιδαγωγική Ακαδημία Φλώρινας και στη Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας και εργάστηκε ως δάσκαλος στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Μιλά Αγγλικά και Σέρβικα.

Με τη σύζυγό του Ελένη Παναγιώτου, νηπιαγωγό, έχουν δύο κόρες, την Ιωάννα και τη Δήμητρα.

Είναι Δήμαρχος Δέλτα από την 1/9/2014 (εξελέγη στις Δημοτικές Εκλογές του Μαΐου 2014).

Πολιτική δράση

  • Δήμαρχος Δέλτα από 1/9/2014
  • Μέλος Επιτροπής Παιδείας της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας (ΚΕΔΕ)
  • Μέλος δ.σ. της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Κεντρικής Μακεδονίας (ΠΕΔΚΜ)
  • Μέλος δ.σ. Εκτελεστικής Επιτροπής της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Κεντρικής Μακεδονίας (ΠΕΔΚΜ)
  • Μέλος δ.σ. του Οργανισμού Συγκοινωνιακού Έργου Θεσσαλονίκης (ΟΣΕΘ)
  • Μέλος δ.σ. του Οργανισμού Τουρισμού Θεσσαλονίκης (ΟΤΘ)

Πολιτική διαδρομή

  • Θεματικός Αντιπεριφερειάρχης Ανάπτυξης Κεντρικής Μακεδονίας από 1/1/ 2011 έως 31/12/2012
  • Αναπληρωτής Περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας από 7/6/2011 έως 31/12/2012
  • Αντινομάρχης Παιδείας, Αθλητισμού, Πολιτισμού, Τουρισμού και Υποδομών Νομαρχίας Θεσσαλονίκης από 1/1/2010 έως 31/12/2010
  • Πρόεδρος Νομαρχιακής Επιχείρησης Θεσσαλονίκης Ν.Ε.Θ. ΑΕ έως 31/12/2009

Κοινωνικές δραστηριότητες

  • Πρόεδρος του Ψυχολογικού Κέντρου Βορείου Ελλάδος (2003-2005)
  • Διοικητής του Ινστιτούτου Αναπτυξιακής Αποκατάστασης (2006-2008)
  • Αντιπρόεδρος Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Θεσσαλονίκης – ΕΠΣΜ (2002-2010)
  • Υπεύθυνος επικοινωνίας της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας της παρουσίασης Εθνικού προγράμματος Δια βίου μάθησης
  • Μέλος του ΔΣ του Διαβαλκανικού Ινστιτούτου Δημόσιας Διοίκησης
  • Μέλος ΟΔΕ / Τομέας Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής των Ελλήνων