ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΑΞΗΣ ¨ΓΑΙΑ”
2 Μαΐου 2013
Τον Δήμαρχο Δέλτα, επισκεύθηκε Μ. Πέμπτη ο Βουλευτής Α’ Θεσσαλονίκης κ. Γκιουλέκας.
8 Μαΐου 2013

Δ Ε Λ Τ Ι Ο Τ Υ Π Ο Υ

Το Κέντρο Εργάνη υλοποιεί Σχέδιο Δράσης για την προώθηση της ισότητας των φύλων και την προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων των γυναικών, χρηματοδοτούμενο από τη Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων, με τίτλο: «Κέντρο Εργάνη: Κινητοποιούμε, Υποστηρίζουμε, Ενδυναμώνουμε, Δικτυώνουμε τις Γυναίκες με στόχο μια νέα Γυναικεία Δυναμική».

Απευθυνόμαστε σε γυναίκες μονογονείς, μακροχρόνια άνεργες, παλιννοστούσες, μέλη ειδικών πολιτισμικών ομάδων, γυναίκες με χαμηλό προσωπικό ή/και οικογενειακό εισόδημα, επιχειρηματίες που έκλεισαν τις επιχειρήσεις τους λόγω της οικονομικής κρίσης, νέες κάτω των 25 ετών, χωρίς εργασιακή εμπειρία, καθώς και γυναίκες που διαβιούν στην ύπαιθρο σε δυσπρόσιτες, ορεινές, ημιορεινές περιοχές από την περιφερειακή ενότητα Θεσσαλονίκης της Περιφέρειας Κεντρικής
Μακεδονίας.

Στοχεύουμε στη(ν):

1. Υποστήριξή τους με συμβουλευτικές υπηρεσίες, καταρτίσεις, συνεχή ενημέρωση και πληροφόρηση
2. Βελτίωση των δυνατοτήτων τους να αναζητήσουν εργασία (ανάπτυξη δεξιοτήτων & προσόντων) ή να δημιουργήσουν νέες βιώσιμες επιχειρήσεις
3. Καταπολέμηση στερεοτύπων με βάση το φύλο
4. Αξιοποίηση Προγραμμάτων και Χρηματοδοτήσεων
5. Δικτύωση με εργοδότες
Η Έναρξη Παροχής Συμβουλευτικών Υπηρεσιών σε όλες τις περιφερειακές ενότητες ξεκίνησε στις 15 Σεπτεμβρίου 2012.

Το Σχέδιο Δράσης υλοποιείται στο πλαίσιο της πράξης 3.2.4. «Υποστήριξη των Μ.Κ.Ο. (γυναικείων οργανώσεων)» (Α’ και Β’ Κύκλος) του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Διοικητική Μεταρρύθμιση 2007-2013» και συγχρηματοδοτείται από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση, και συγκεκριμένα από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ). Δικαιούχος είναι η «Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής-
Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων» (ΕΥΕ-ΓΓΙΦ).

Για εκδήλωση ενδιαφέροντος ένταξης σας στο Σχέδιο Δράσης ή περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με την κα Αντιγόνη Δάμιαλη στο Πολιτιστικό κέντρο Ν.Μαλγάρων Δήμου Δέλτα (τηλ 2391042282 , anti_d@hotmail.com ) ή με την κα Αθανασία Λαζαρίδου στο Κέντρο Εργάνη (τηλ. 2310621166, lazaridou@ergani.gr)

Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης