Προμήθεια δυο (2) σαρώθρων
4 Απριλίου 2016
Ο Δήμος Δέλτα υπέγραψε την Ευρωπαϊκή Χάρτα Ισότητας των Φύλων
4 Απριλίου 2016
Εμφάνιση όλων

Η τελετή αφής της Αλεξάνδρειας Φλόγας στο Δήμο Δέλτα για τη διοργάνωση του 11ου Διεθνούς Μαραθωνίου «Μέγας Αλέξανδρος»

160404 alexandreia flogaΣτη Σίνδο (για πρώτη φορά) και στα Διαβατά υποδέχθηκε για δεύτερη συνεχή χρονιά ο Δήμος Δέλτα την Αλεξάνδρεια Φλόγα του 11ου διεθνούς Μαραθωνίου «Μέγας Αλέξανδρος», το Σάββατο 2/4, παρουσία πολλών δημοτών και των χορευτικών συλλόγων «Ρόδακας» και «Εχέδωρος» καθώς και των ΚΑΠΗ Σίνδου, αλλά και των συλλόγων Ποντίων Διαβατών «Αλ. Υψηλάντης», Μικρασιατών Ιωνίας «Ηρόδοτος» και του Χορευτικού Συγκροτήματος Ιωνίας.

«Υποδεχόμαστε στη Σίνδο και στα Διαβατά, στη Θεσσαλονίκη, στην πρωτεύουσα της Μακεδονίας μας τη φλόγα του 11ου Διεθνούς Μαραθωνίου Μέγας Αλέξανδρος της ειρήνης, της αλληλεγγύης, της συναδέλφωσης, της ευγενούς άμιλλας, όλων εκείνων των αρετών που κλείνει μέσα του ο Αθλητισμός» τόνισε ο Δήμαρχος Δέλτα Ε. Φωτόπουλος από το βήμα της τελετής που πραγματοποιήθηκε στον αύλειο χώρο του Παλαιού Δημοτικού Σχολείου, στη Σίνδο, ο οποίος ευχαρίστησε τις τοπικές αστυνομικές αρχές και τους εργαζόμενους στο Δήμου που εργάστηκαν για την διοργάνωση, καθώς και την Πρόεδρο της ΔΗΚΕΔΗΔ Ελ. Μπαλογιάννη και τους Προέδρους των Τοπικών Συμβουλίου Δ. Γκαμανή και Κ. Μιχελή που είχαν την επιμέλεια της εκδήλωσης.

Παρόντες στις δύο εκδηλώσεις η Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Μ. Δημοπούλου, οι Αντιδήμαρχοι Β. Παπαγεωργίου και Δ. Σκουλαριώτης, καθώς και οι Δημοτικοί Σύμβουλοι Φ. Γουρουνίδης, Κ. Δουζδαμπάνης, Π. Καλτσίδης, Ε. Νικολτζούκη, Γ. Ζάχος και Κ. Τσουμπάρης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην υποδοχή και στην τελετή αφής της φλόγας στη Σίνδο συμμετείχαν οι εξής αθλητές:

  1. Γκαμανής Δημήτρης (προπονητής Ακαδημιών Ομόνοιας Σίνδου και Πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου Σίνδου)
  2. Μπαξεβάνογλου Μαρία (Μυρμιδόνες TAE KWON DO)
  3. Παπαδοπούλου Μαριαλένα (Μακεδόνες Αξιού)
  4. Δεληολάνη Ελένη (Πύργος Χαλάστρας – μπάσκετ)
  5. Καμπούρη Δόμνα  (Άτλας)
  6. Αργυρόπουλος Χαράλαμπος (ΠΑΟΚ Κυμίνων Μαλγάρων)
  7. Διαμαντής Δημήτριος  (Όμιλος Αντισφαίρισης Χαλάστρας)
  8. Καραλιόλιος Ευάγγελος (ΜΦΑΟΦ Καμπανιακός )
  9. Καραδουλαμάς Ιωάννης  (ΑΣΚ Αξιός Ανατολικού) Μπάσκετ
  10. Φαλέγκα Μαντώ (Καμπανιακός)
  11. Αδάμ Πασχάλης (Γ.Α.Σ. Μακεδονία Καράτε)
  12. Πράγκαλη Μαριλένα (Αρμονία)
  13. Κουμπάνια Μαρία (Α.Ε.  Αξιού)
  14. Ζάχος Αργύριος (SHOTOKAN Καράτε Χαλάστρας)
  15. Κανάρη Χάρις (Αστέρας Σίνδου)
  16. Ναλμπάντης Θ. (ΠΑΣ Εχέδωρος)

 

Στην υποδοχή της φλόγας στα Διαβατά, όπου τελευταίος λαμπαδηδρόμος ήταν ο παραολυμπιονίκης στο άθλημα του Boccia Αλέξανδρος Παπαδάκης συμμετείχαν οι εξής αθλητές:

  1. Κυζεράκος Θεόδωρος (Μαγνησιακός Ποδόσφαιρο)
  2. Αγουρίδης Ευάγγελος (Μαγνησιακός Ποδόσφαιρο)
  3. Σουμάνης Αναστάσιος (Μαγνησιακός Ποδόσφαιρο)
  4. Αρτζανίδης Σάββας (Μαγνησιακός Ποδόσφαιρο)
  5. Κουτσαντώνης Μιχαήλ (Μαγνησιακός Ποδόσφαιρο)
  6. Μπαράμπατζης Γεώργιος (Μαγνησιακός Ποδόσφαιρο)
  7. Μυλωνάς Χαρίτων (Μαγνησιακός Ποδόσφαιρο)
  8. Πασπαλάς Χρήστος (Μαγνησιακός Ποδόσφαιρο)
  9. Τυφούδης Χρήστος (Μαγνησιακός Ποδόσφαιρο)
  10. Ευσταθιάδης Νικόλαος (Μπέμπηδες Ποδόσφαιρο)
  11. Παπαδοπούλου Καλλιόπη (Κολύμβηση)

Φωτογραφικό Υλικό απο τις εκδηλώσεις στην Σίνδο και στα Διαβατά:

 

160404 alexandreia floga sindos3

160404 alexandreia floga sindos2

160404 alexandreia floga sindos1

160404 alexandreia floga diavata1

160404 alexandreia floga diavata papadakis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content