Διακοπή υδροδότησης στις 7-8/12 στα Κύμινα για καθαρισμό του υδατόπυργου και του εξυγιαντηρίου
5 Δεκεμβρίου 2017
Εγκαίνια παιδικής χαράς στα Διαβατά την Τρίτη 12/12
7 Δεκεμβρίου 2017

Ανάβει το χριστουγεννιάτικο δέντρο σε Σίνδο, Χαλάστρα, Κύμινα, Ανατολικό από 8-10/12

Συνεχίζονται οι εκδηλώσεις που πραγματοποιούνται στις εννέα Κοινότητες του Δήμου Δέλτα ενόψει των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς. Την Παρασκευή 8/12 έχει σειρά η Σίνδος, το Σάββατο 9/12 η Χαλάστρα και την Κυριακή 10/12 τα Κύμινα και το Ανατολικό. Παράλληλα, εκδηλώσεις στο ίδιο εορταστικό πλαίσιο θα πραγματοποιηθούν στη Νέα Μαγνησία και στο Καλοχώρι.

Οι εκδηλώσεις που διοργανώνονται από τους Προέδρους και τα Τοπικά Συμβούλια σε συνεργασία με το Δήμο, απευθύνονται σε όλη την οικογένεια, μικρά και μεγάλα παιδιά, ενώ έχουν στο επίκεντρο τον άνθρωπο και τη λαϊκή παράδοση.

Σημαντικό είναι να μην ξεχνάμε να φέρνουμε τρόφιμα μακράς διαρκείας και φάρμακα (κατά τις ώρες της γιορτής της φωταγώγησης του χριστουγεννιάτικου δέντρου, σε κάθε Κοινότητα) προκειμένου να ενισχύσουμε το Κοινωνικό Παντοπωλείο και το Κοινωνικό Φαρμακείο του Δήμου Δέλτα.

Δείτε το πρόγραμμα των επόμενων ημερών:

ΣΙΝΔΟΣ

Το «Πνεύμα των Χριστουγέννων» έρχεται στη Δημοτική Κοινότητα Σίνδου την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου, στις 18:00, οπότε και θα ξεκινήσουν τριήμερες εκδηλώσεις με τη φωταγώγηση του χριστουγεννιάτικου δέντρου. Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων έχει ως εξής:

• Φωταγώγηση του Χριστουγεννιάτικου δέντρου
  • «Ελάτε να φτιάξουμε Χριστουγεννιάτικες κάρτες» από το 1ο Νηπιαγωγείο Σίνδου
  • Χριστουγεννιάτικο Bazzar από το Ενιαίο Λύκειο Σίνδου, 1ο, 2ο & 3ο Δημοτικό σχολείο Σίνδου
  • Χριστουγεννιάτικα κάλαντα από το 1ο , 2ο & 3ο Δημοτικό σχολείο Σίνδου
  • Ακροβατική Γυμναστική – Γυμναστράδα & Parkour – Free Running από τα τμήματα επιδείξεων του Α.Ο. Άτλα του Δήμου Δέλτα
  • Πρόγραμμα ρυθμικής γυμναστικής και μοντέρνου χορού από το σύλλογο Α.Σ. Αρμονία Δήμου Δέλτα
  • Μπαλέτο από το σύλλογο ΠΑΣ Εχέδωρος

Σάββατο 09.12.2017 | έναρξη:18:00

• Χριστουγεννιάτικο Bazzar από το Ενιαίο Λύκειο & Γυμνάσιο Σίνδου
  • Παραδοσιακοί χοροί από τους συλλόγους:
  • Λαογραφικός Σύλλογος Σίνδου «Ο Ρόδακας»
  • ΠΑΣ Εχέδωρος
  • ΚΑΠΗ Σίνδου

Κυριακή 10.12.2017 | έναρξη:18:00

• Μιούζικαλ και παράλληλες δράσεις από την ομάδα «Do something»
  • Χριστουγεννιάτικο Bazzar από το Γυμνάσιο Σίνδου & το 2ο δημοτικό σχολείο Σίνδου
  • Ακροβατική Γυμναστική – Γυμναστράδα από τα τμήματα επιδείξεων του Α.Ο. Άτλα του Δήμου Δέλτα
  • Πρόγραμμα μπαλέτο και μοντέρνου χορού από το σύλλογο χορού «Κίνηση»

Καθημερινά θα συμμετέχει το 1ο σύστημα προσκόπων με διάφορες δράσεις

ΧΑΛΑΣΤΡΑ

Στη Δημοτική Κοινότητα Χαλάστρας, στην κεντρική πλατεία, το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου, στις 17.30, θα γίνει η φωταγώγησης του χριστουγεννιάτικου δέντρου συνοδεία μουσικής, παιχνιδιών, ζεστού κρασιού, καστάνων και λουκουμάδων, ξυλοπόδαρων και face painting ενώ ο Άι Βασίλης θα μοιράσει δώρα στα παιδιά.

Στη εκδήλωση θα συμμετέχουν η παιδική χορωδία του Ι.Ν. Νεομαρτύρων Αγίου Αθανασίου και Ιωάννου των Κουλιακιωτών, τα χορευτικά τμήματα Χαλάστρας του ΚΠΟΔΔ και του Συλλόγου Δράσεων και Πολιτισμού «Η Χαλάστρα», το 1ο Σύστημα προσκόπων Χαλάστρας και η Φιλαρμονική Ορχήστρα Χαλάστρας – Ανατολικού.

ΚΥΜΙΝΑ

Στη Δημοτική Κοινότητα Κυμίνων, την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου, στις 17.00, στην κεντρική πλατεία,  μικροί και μεγάλοι στολίζουν το δέντρο των ευχών σε μια γιορτή με πολλές δραστηριότητες και εκπλήξεις για μικρά και μεγάλα παιδιά! Συμμετέχουν ο Σύλλογος Πολιτισμού κ Παράδοσης Κυμίνων, το 1ο και το 2ο Δημοτικό Σχολείο και το Νηπιαγωγείο Κυμίνων.

• Ο Άι Βασίλης θα περιμένει τα γράμματα των μικρών!
  • Χριστουγεννιάτικα τραγούδια από την παιδική χορωδία του 1ου και 2ου Δημοτικού Σχολείου!
  • Μπαζάρ από τα παιδιά του Νηπιαγωγείου Κυμίνων!
  • Παιχνίδια με τους κλόουν
  • Μουσική, σουβλάκια και ζεστό κρασί!

ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ

«Μαγικά Χριστούγεννα» στη Δημοτική Κοινότητα Ανατολικού, την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου, στις 18.00, στην πλατεία, θα ανάψει το Δέντρο της Αγάπης.

Στη γιορτή θα συμμετέχουν οι μαθητές του Νηπιαγωγείου, του Δημοτικού και του Γυμνασίου, Η χορωδία «Οι Κουλιακιώτες» και η Φιλαρμονική Χαλάστρας-Ανατολικού.

Επίσης, θα πραγματοποιηθεί έκθεση χειροποίητων κατασκευών της Ομάδας Δημιουργικής Απασχόλησης από τις γυναίκες του ΚΑΠΗ αλλά και χριστουγεννιάτικο μπαζάρ από τοπικούς χειροτέχνες (μέρος των εσόδων θα διατεθεί για φιλανθρωπικό σκοπό).

Στη γιορτή θα… συμμετέχουν επίσης, ξυλοπόδαροι και ξωτικά ενώ θα έχει face painting και δώρα για τα παιδιά.

Ζεστό κρασί, κουραμπιέδες και μελομακάρονα θα προσφέρονται σ’ όλη τη διάρκεια της εκδήλωσης.

Το Σάββατο 16/12/2017, στις 17.30, θα φτιαχτεί το Δέντρο της Αγάπης από γάλατα μακράς διαρκείας! Θα υπάρχουν παράλληλες δραστηριότητες όπως ανάγνωση παραμυθιού από τη γυναίκα και τη γιαγιά του Άι Βασίλη, παιδικό εργαστήρι ζαχαροπλαστικής σε συνεργασία με το ΙΕΚ Σίνδου, χειροτεχνίες με ανακυκλώσιμα υλικά, μουσική και face painting ενώ θα σερβίρεται ζεστή σοκολάτα.

Το Σάββατο 23/12/2017 σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Σύλλογο Ανατολικού θα πραγματοποιηθεί το έθιμο της «Τζαμάλας» και το «Κόλντε Κόλντε», ενώ το Σάββατο 6/1/2018 το έθιμο «Ρουγκάτσια».

Στη Νέα Μαγνησία

Την Κυριακή 10/12/2017, στις 11:30 π.μ., θεατράκι Νέας Μαγνησίας, θα πραγματοποιηθεί παράσταση Καραγκιόζη από το θέατρο σκιών Αθανασίου.

Τη Δευτέρα 11/12/2017, στις 18.00, στη βιβλιοθήκη Νέας Μαγνησίας το πρόγραμμα περιλαμβάνει κατασκευή στολιδιών σε συνεργασία με το δημιουργικό τμήμα της ζωγραφικής της Μαρίας Ευθυμίου.

Στο Καλοχώρι

Από την Παρασκευή ξεκινούν στο Καλοχώρι ποικίλες εκδηλώσεις:

8, 9, 10/12/2017 | Χριστουγεννιάτικο μπαζάρ στον Σύλλογο Γυναικών «Εστία»

10/12/2017, 18:30 | Κουκλοθέατρο «Το τελευταίο δέντρο» από την ομάδα «Αλανταλούμπα» στο χώρο του συλλόγου Γυναικών Καλοχωρίου «Εστία» – είσοδος δωρεάν

13/12/2017 | Χριστουγεννιάτικες χειροτεχνίες για παιδιά δημοτικού στη Δημοτική βιβλιοθήκη Καλοχωρίου του Κ.Π.Ο.Δ.Δ. (συνοδεία γονέων)

Α’  & Β’ τάξη | 16:00 – 17:30

Γ’ & Δ’ τάξη | 17:30 – 19:00