Πρόσκληση για συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου
20 Δεκεμβρίου 2019
Κάλαντα
23 Δεκεμβρίου 2019

Εθελοντική αιμοδοσία – Δήμου Δέλτα

Όλοι οι αιμοδότες του Δήμου Δέλτα μπορούν να δώσουν αίμα.

Ο Κοινωνικός και Πολιτιστικός Οργανισμός Δήμου Δέλτα συνεχίζει το πρόγραμμα εθελοντικής αιμοδοσίας με στόχο την ενίσχυση της Τράπεζας Αίματος του Δήμου Δέλτα, έτσι ώστε να μπορεί να καλύπτει αποτελεσματικά τις ανάγκες που προκύπτουν.

Με σύνθημα: “Δίνουμε Αίμα γιατί μας περισσεύει Αγάπη”, έχουν προγραμματιστεί τρεις εθελοντικές αιμοδοσίες.

Μετά από αυτή που πραγματοποιήθηκε στα Διαβατά ακολουθεί η παρακάτω:

Καλοχώρι: Το Σάββατο 21/12/2019 και ώρες 09:00-13:00 στο Δημοτικό Κατάστημα Καλοχωρίου
Αξίζει να σημειωθεί πως η καραντίνα για τους αιμοδότες της Δημοτικής Ενότητας Εχεδώρου έχει λήξει, οπότε όλοι οι κάτοικοι του Δήμου Δέλτα μπορούν ελεύθερα να προσέλθουν και να δώσουν αίμα, στηρίζοντας την Τράπεζα Αίματος του Δήμου και βοηθώντας τους συνανθρώπους τους που έχουν ανάγκη.

Τι πρέπει να γνωρίζουμε

Αίμα μπορεί να προσφέρει κάποιος/α σε οποιοδήποτε νοσοκομείο του Ε.Σ.Υ διαθέτει αιμοδοσία, καθώς και στα κινητά συνεργεία που διοργανώνουν αιμοληψίες, εφόσον:

Είναι μεταξύ 18 και 65 ετών.
Ζυγίζει πάνω από 50kg.
Είναι υγιής.
Έχει ασφαλή τρόπο ζωής και δεν ασχολείται με δραστηριότητες υψηλού κινδύνου
Δεν έχει υποβληθεί το τελευταίο διάστημα σε χειρουργικές –οδοντιατρικές επεμβάσεις, εμβολιασμό, βελονισμό, τατουάζ, piercings, ληψη αντιβιοτικών, εγκυμοσύνη.
Πριν πας να δώσεις αίμα σε μια αιμοδοσία, είναι απαραίτητο
Να πληροίς τις απαραίτητες προϋποθέσεις του αιμοδότη
Να μην πληροίς κάποιο από τα κριτήρια αποκλεισμού
Να φέρεις μαζί σου ΑΜΚΑ και Αστυνομική Ταυτότητα
Να έχεις φάει ένα ελαφρύ γεύμα 3-4 ώρες πριν την αιμοδοσία
Μετά την αιμοδοσία
Αποφεύγουμε αγχωτικές και πιεστικές καταστάσεις και έντονη σωματική άσκηση
Καταναλώνουμε πολλά υγρά (όχι αλκοολούχα) για να αναπληρωθεί ο όγκος αίματος που χάθηκε
Φροντίζουμε να παραμείνει ο επίδεσμος καθαρός και σταθερός για λίγη ώρα
Σε περίπτωση που ματώσει, σηκώνουμε το χέρι ψηλά και πιέζουμε με δύναμη μέχρι να σταματήσει η αιμορραγία
Αποφεύγουμε να σηκώσουμε βαριά αντικείμενα την ίδια μέρα
Σε περίπτωση αδυναμίας ή ζαλάδας, ξαπλώνουμε με τα πόδια ψηλά
Η συχνότητα με την οποία μπορεί να δίνει κάποιος/α αίμα είναι: για τους άνδρες 3-4 φορές το χρόνο και για τις γυναίκες 2-3 φορές το χρόνο.
Όλα τα υλικά που χρησιμοποιούνται κατά την αιμοληψία είναι αποστειρωμένα, μιας χρήσης.

Η αιμοληψία έχει οφέλη και για τον αιμοδότη

Ισορροπεί τα επίπεδα σιδήρου στο αίμα
Βελτιώνει τη ροή του αίματος
Ο αιμοδότης ελέγχει και επιβεβαιώνει την υγεία του μέσω του κλινικού και εργαστηριακού ελέγχου που πραγματοποιείται στο αίμα.
Ο αιμοδότης δικαιούται διήμερη άδεια